Helios
Helios Rozrywka

Kurier

Pokaz edukacyjny filmu „KURIER” w ramach Kina na Temat

połączony z prelekcją  nt. „Kurier z Warszawy - łącznik dwóch światów”

prowadzoną przez  historyka Dr Karola Mazura, Kierownika Działu Edukacji  Muzeum Powstania Warszawskiego

18 marca br. godz. 11.15 oraz godz. 12.00

Pokaz skierowany głównie dla grup zorganizowanych z  7-8 klas szkół podstawowych i  3 gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych - konieczna rezerwacja pod nr 722 382 330.

 

„Kurier”

Dramat  Biograficzny

Czas trwania: 114 min. Od lat: 13 Produkcja: Polska [2019]

Premiera: 15.03.2019 (Polska)

Reżyseria: Władysław Pasikowski

Scenariusz: Władysław Pasikowski, Sylwia Wilkos

Obsada: Philippe Tłokiński, Patrycja Volny, Julie Engelbrecht

 

Opis filmu

Nowy film akcji Władysława Pasikowskiego, reżysera hitów „Jack Strong” i „Pitbull. Ostatni pies”, z międzynarodową plejadą gwiazd: Philippe Tłokiński, Patrycja Volny, Julie Engelbrecht (official), Jan Frycz, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski , Adam Woronowicz oraz wielu innych fantastycznych aktorów. Kurier to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją słynnego „Kuriera z Warszawy”.

 

Jan Nowak-Jeziorański należał do grona najwybitniejszych emisariuszy Polskiego Państwa Podziemnego. W czasie II wojny światowej zrealizował cztery misje kurierskie z okupowanego kraju do Londynu i z powrotem. W Powstaniu Warszawskim pełnił służbę w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej, gdzie redagował angielskojęzyczną wersję wiadomości radiowych. W służbie niepodległej pozostał przez całe późniejsze życie, spędzone przeważnie na emigracji. Starszemu pokoleniu znany jest jako pomysłodawca i wieloletni dyrektor Radia Wolna Europa, a po upadku komunizmu – jako rzecznik wstąpienia Polski do NATO.

Film „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego wchodzi do kin 15 marca 2019 roku. Przedstawia jedną z najważniejszych misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W lipcu 1944 roku musiał on za wszelką cenę przedostać się z Londynu do Warszawy – serca okupowanego kraju, gdzie kierownictwo Polskiego Państwa Podziemnego podejmowało właśnie decyzję o rozpoczęciu Powstania. W tych dniach był jedną z kilku zaledwie osób wtajemniczonych w sekrety wielkiej polityki. Przekazanie ich kierownictwu AK mogło zmienić bieg historii i wpłynąć na losy całego narodu. Zrealizowany w konwencji sensacyjnej historii szpiegowskiej „Kurier” opowiada współczesnemu odbiorcy o fascynującej i złożonej postaci – bohaterze, odważnym żołnierzu przygotowywanym do wykonywania trudnych zadań w tajnym ośrodku szkoleniowym, ale niepotrafiącym jeździć na rowerze; dżentelmenie wrażliwym na wdzięk atrakcyjnej nieznajomej i gotowym do obrony jej honoru, mimo że takie zachowanie mogło doprowadzić do katastrofalnej wpadki.


Premiera filmu już 15 marca