Szczegóły eventu

Bezpieczni na drodze

Już za nami

Akcja Profilaktyczna Trzeźwości na Drodze 2018

Celem akcji, organizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie, we współpracy z Cuprum Arena Galeria Lubińska, jest uświadomienie młodzieży, jak niebezpieczny jest kierowca prowadzący pojazd po spożyciu alkoholu i innych narkotyków. Podczas przedsięwzięcia uczestnicy będą mogli na symulatorach jazdy i dachowania sami przekonać się jak dużą różnicę w prowadzeniu samochodu wywołuje spożycie alkoholu (między innymi opóźnienie refleksu i zaburzenie postrzegania).

Akcja zakłada:

- wykorzystanie symulatorów jazdy DW Cocpits lub DW Rally z grą Formuła 1. Proponowane symulatory to jedne z najbardziej popularnych i nowoczesnych urządzeń na rynku, wykorzystywane przez polskich i zagranicznych rajdowców i sportowców
(F. Allonzo, K.Hołowczyc). W pierwszej części prezentacji uczestnicy „przejadą się po torze wyścigowym” i ustanowią swój wynik. W kolejnym etapie będą mieli za zadanie powtórzyć ten przejazd, ale tym razem w alkogoglach. Różnica między przejazdami wyraźnie pokaże, jak poważną przeszkodą w prowadzeniu samochodu jest spożycie alkoholu, nawet w niewielkiej ilości.

- symulator dachowania, ukazujący, jak niebezpieczna jest jazda z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa. Specjalnie przygotowane piłeczki w symulatorze dachowania będą imitowały przewożone na co dzień, luzem pozostawione różne przedmioty (telefony komórkowe, laptopy, zakupy, torebki etc.) Dzięki temu doświadczeniu pokażemy, jak bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia są przewożone rzeczy codziennego użytku.

- warsztat przygotowany przez terapeutki Sekcji Profilaktyki Uzależnień Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie, polegający na pokonaniu toru przeszkód
w narkogoglach i alkogoglach, specjalnie zaprojektowanych okularach, symulujących bycie pod wpływem substancji psychoaktywnych. Zadanie będzie na bieżąco omawiane przez osoby prowadzące, zachęcając młodzież do podejmowania odpowiedzialnych decyzji.