Szczegóły aktualności

Dzień teatrów tańca w Lubinie - Wywiad z Panią Ewą Wycichowską

Wielkie show w wykonaniu artystów z pięciu najbardziej utytułowanych teatrów tańca z całej Polski obędzie się już 14 marca br. na scenie w CUPRUM Arena.

Organizowane na wielką skalę wydarzenie kulturalne wypełni pięć spektakli pełnych pasji i uniwersalnych przesłań. W sobotę 14 marca br. w sercu CUPRUM Arena powstanie wielka scena, a na niej  pojawią się artyści z całej Polski. Spektakle będą odbywały się  od godziny 15.00 do 20.00.

Polski Teatr Tańca pod dyrekcją Ewy Wycichowskiej, jednej z największych osobistości tańca uznanej w Polsce i za granicą,  zaprezentuje na scenie spektakl pt. „SUMO”. Teatr Tańca ALTER pod dyrekcją Witolda Jurewicza, dyrektora artystycznego i głównego autora spektakli grupy przedstawi spektakl pt. „Piątka”, który zbudowany jest w oparciu o świadomie używane gesty przywitania. Kolejny spektakl pt. „NIEMEN” przedstawi zespół Kieleckiego Teatru Tańca.  Przedstawienie zaprasza w niezwykłą podróż po świecie porywająco zinterpretowanych i barwnie zaprezentowanych złotych przebojów Czesława Niemena. Teatr Tańca Atrum z Zabrza przygotuje spektakl pt. „Diamentowe skrzypienia” łączący w sobie techniki tańca współczesnego i breakdance. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć także balet pt. „Zmienność uczuć” w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego z Poznania. Ponadto, w przerwach miedzy spektaklami odbędą się niecodzienne pokazy mody. Aktorzy zainspirują zarówno panie , jak i panów prezentując w niecodzienny sposób wybrane stylizacje modowe z kolekcji wiosna 2015.

Pani Ewa Wycichowska dyrektor Polskiego Teatru Tańca, a także autorka ponad 70 spektakli, ekspert ministerialny, członek Międzynarodowej Rady Tańca, jedna z nielicznych polskich tancerek odnoszących sukcesy na światowych scenach baletowych, w specjalnym wywiadzie opowiedziała, czego mieszkańcy Lubina mogą spodziewać się już 14 marca:

Pani Ewo, co jest fundamentem pani ogromnych sukcesów artystycznych? Co jest potrzebne bardziej – pasja czy talent?

Trzeci komponent to wiedza: jestem profesorem tytularnym w dziedzinie sztuk muzycznych, specjalizującym się w sztuce tańca. Od wielu lat, moja aktywność zawodowa dotyczy także nauki, która w Polsce, w dziedzinie tańca ma sporo do nadrobienia. Prapoczątkiem wszystkiego była jednak pasja. Tak intensywne przenikanie się w moim życiu drogi wykonawczej, twórczej, menadżerskiej, pedagogicznej i naukowej nie byłoby możliwe, gdybyzabrakło pasji.

Można śmiało stwierdzić, że zna panią publiczność wszystkich kontynentów. Prezentowała pani sztukę tańca na festiwalach w USA, Kanadzie, Peru, Francji, Grecji, Hiszpanii, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Turcji, Włoszech, Finlandii, Gruzji, Rosji, Japonii, czy Brazylii. Czy pani zdaniem świat mógłby istnieć bez tańca?

Taniec jest językiem uniwersalnym, pozwala na komunikowanie się z partnerem, z widzem, pod każdą szerokością geograficzną. Badania archeologiczne i etnograficzne potwierdzają, że to jedna z najdawniejszych ludzkich aktywności artystycznych, do jej realizacji wystarczy ruch i rytm, czyli to, co każdy z nas nosi w sobie. Nie istnieje świat bez tańca, ani w kategoriach artystycznych, estetycznych ani społecznych, komunikacyjnych, a nawet terapeutycznych.

Zainteresowanie tańcem nie słabnie, a wręcz przeciwnie, taniec dla szerokiej publiczności jest  najbardziej widowiskową i pożądaną formą sztuki. Co pani zdaniem jest motorem wciąż rosnącej mody na taniec?

Nie można zignorować wpływu jaki na popularność tańca wywarły różne telewizyjne show,mw niektórych programach brali udział naprawdę niezwykli utalentowani i pełni pasji młodzi ludzie, ale taniec był przedtem i będzie potem. Jego oblicze jest dynamiczne, zmienia się tak jak świat, jego potrzeby i wymagania, jest przecież językiem porozumienia. Obecnie ma coraz częściej postać syntetyczną, czystość gatunkowa jest rzadkością, słowem kluczem staje jest fusion. Za rozwojem tańca podąża nauka, już na kilku uczelniach w Polsce można studiować taniec i w praktyce i w teorii, organizowane są niezliczone ilości warsztatów, w tym nasze poznańskie, pionierskie na mapie Polski: w tym roku Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego organizowane przez Polski Teatr Tańca odbędą się już po raz XXII.

Już 14 marca w CUPRUM Arena w Lubinie będzie można zobaczyć państwa spektakl pt. „SUMO”. Czego możemy się spodziewać na scenie?

Spektakl „SUMO” powstał w Atelier Polskiego Teatru Tańca, scenie, która powstała już 15 lat temu z inicjatywy tancerzy, jako miejsce debiutów i poszukiwań twórczych. Tancerze mają w Atelier pełną swobodę działań kreacyjnych. Agnieszka Fertała w „Sumo” zaprasza nas do świata związanego z europejskim uwikłaniem wstereotypy kulturowe, dotyczące Japonii, ale robi to z przymrużeniem oka, dystansem i dużą dozą humoru. Do współpracy zaprosiła znakomitych solistów Polskiego Teatru Tańca Agatę Ambrozińską-Rachutęi Daniela Stryjeckiego, którzy oprócz niej wystąpią w spektaklu.

Dziękujemy za rozmowę.