Szczegóły aktualności

Jarmark tradycyjny w Cuprum Arena

W weekend 10-12 września Cuprum Arena przygotowała dla swoich klientów niezwykłą niespodziankę - jarmark tradycyjnych, polskich przysmaków. Miody, mrowiska i sękacze, a wszystko to dobre, bo polskie.

-Organizuję jarmarki w galeriach handlowych na terenie całej Polski m.in. Poznaniu, Warszawie, Płocku, Opolu, Białymstoku, Kielcach i Toruniu. Jarmarki mają zachęcić klientów do spróbowania regionalnych wyrobów z różnych części kraju. Dodatkowo są one doskonałą platformą reklamowo - promocyjną oferowanych produktów. - mówi pan Sebastian Popławski, organizator imprezy.

Niektóre z oferowanych produktów są wpisane na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa (sery korycińskie, oscypki, kiełbasa Lisiecka, sękacze, mrowiska). Inne zostały uhonorowane szeregiem nagród I wyróżnień na terenie całej Polski (pieczywo kurpiowskie, smalec z Sierpca, ryby wędzone z Tresnej, miody).

-Produkty wytwarzane są bez żadnych konserwantów, przy użyciu naturalnych składników i przypraw. Receptury ich wytworzenia przekazywane są z pokolenia na pokolenie. - tłumaczy pan Popławski.

Na jarmarku będzie 14-15 stoisk, a na nich smakołyki, które zachwycą nawet najbardziej wymagających klientów. Co więc takiego będzie można na jarmarku zobaczyć, a nawet wypróbować?

Przede wszystkim wędliny z Podlasia i gór, wytwarzane bez użycia jakichkolwiek konserwantów. Ich receptura przewiduje użycie jedynie soli peklującej i przypraw. Dodatkową atrakcją będą sery korycińskie, które przez dziesięciolecia zyskały uznanie w całym kraju. W roku 2004 sery korycińskie zostały uhonorowane Perłą- nagrodą dla najlepszych polskich produktów regionalnych, a w 2005 roku zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Podlasia. Tego typu ser nie zawiera żadnych konserwantów i polepszaczy, dzięki czemu jest smaczny i zdrowy. Gospodynie - członkinie Zrzeszenia Producentów Sera Korycińskiego doprawiają ser zgodnie z własnymi preferencjami i gustami klientów dodając do niego paprykę, czosnek, zioła.

Prawdziwą niespodziankę przewidziano dla łasuchów - mrowiska i sękacze litewskie. Mrowisko to kawałki kruchego ciasta polane miodem oraz posypane orzechami, makiem i wiórkami kokosowymi. Ze względu na swój intrygujący wygląd jak i niespotykany smak idealnie nadaje się na rodzinne uroczystości. Nikt nie pozostanie obojętny na jego widok. Produkt pochodzi z Puńska - niewielkiej miejscowości blisko granicy Polski z Litwą. Mrowisko jest na Liście Produktów Tradycyjnych Podlasia. Z kolei sękacz swój charakter zawdzięcza specyficznej metodzie produkcji, polegającej na zastosowaniu do wypieku poziomego wałka, na który nalewane jest warstwami ciasto. Proces przygotowania i wypieku ciasta jest wyjątkowo pracochłonny i zajmuje dwóm osobom minimum 3-4 godziny. Do produkcji sękacza wykorzystywane są najlepsze surowce, pochodzące z wiejskich gospodarstw, dzięki którym sękacz nabiera jeszcze szlachetniejszych walorów smakowych. Produkt pochodzi z Puńska - niewielkiej miejscowości blisko granicy Polski z Litwą.

Oprócz wymienionych przysmaków będziecie mogli spróbować jeszcze innych pyszności - m.in. oscypków z Bacówki na Wójciżnie (Małopolska), ryb wędzonych z Tresnej (Śląsk), pieczywa kurpiowskiego z Łysych (Mazowsze), miodów naturalnych i wielu, wielu innych. Nie zabraknie również pajdy z prawdziwym, domowym smalcem i piwa z korebskiego browaru. Miłośnicy rękodzieła ludowego również znajdą coś dla siebie - tradycyjny jarmark, to doskonała okazja, aby na nowo pomyśleć nad dekoracjami do kuchni. Jednym słowem dla każdego coś miłego i pysznego.

źródło: galeriehandlowe.pl