Strefa Life Style

Mucha czy krawat – oto jest pytanie...

6 listopada 2016 Moda - Mężczyzna
cuprum_listopad_mucha czy krawat_2.jpg

Według ekspertów mody, obowiązkowym atrybutem eleganckich męskich stylizacji jest krawat lub mucha. Kiedy jednak je zakładać? Do czego? Z tym czasem bywa problem. Podpowiadamy, jakimi zasadami się kierować.

Garnitur, koszula i… oczywiście krawat. Tak jest od ponad stu lat. Wraz z nastaniem XX wieku krawat stał się nieodłącznym elementem męskiego wizerunku. Tego formalnego, „garniturowego”, ale nie tylko. Eleganckie okazje i strój wymagają krawata ze szlachetnych tkanin, o gładkiej fakturze, i w klasycznych barwach – jednolite lub z delikatnym deseniem. Dominuje jedwab – stał się synonimem elegancji. Mężczyzna znający ubraniową etykietę nie wybierze na ważne okazje i spotkana innego krawata niż jedwabny.

Okazje mniej formalne i stroje casualowe pozwalają na większą swobodę. Można zrezygnować z jedwabiu (lśniący krawat wręcz będzie wyglądał nie na miejscu), zaszaleć z wzorami i kolorami. Wybór zależy właściwie wyłącznie od barwy ubraniowej bazy, nastroju,. Rynkowa oferta jest przebogata – odpowiedni dla siebie krawat znajdą i poważni dżentelmeni i panowie o duszy artystycznej, a także wszystkie osobowości pomiędzy tymi punktami na skali męskich temperamentów.

Obojętne jednak, czy mowa o wersji dystyngowanej czy codziennej, nieformalnej, krawat zawsze musi sięgać paska spodni (konkretne – do połowy klamry). Tyle o długości, a co z szerokością? Najbezpieczniej wybrać krawat o szerokości 8 cm, ale może mieć centymetr więcej lub centymetr mniej. Tu warto kierować się zasadą - im szersze ramiona (a więc i szersze klapy marynarki) tym szerszy krawat. Na koniec ważna uwaga - węzeł krawata (najlepiej foru in hand) zawsze musi być dociśnięty.

Większość mężczyzn nie ma w swojej garderobie muchy, a przecież nie taka mucha straszna... Choć kojarzy się z wytwornymi uroczystościami oraz… intelektualistami, nie jest dla nich zarezerwowana. Muszka to atrybut mężczyzny niebanalnego, o niezależnej osobowości. Ale nie niedbałego – bo istotą muszki jest węzeł, a to wymaga wprawy i staranności.

Elegancki mężczyzna zakłada muchę do koszul z krytym zapięciem. I najczęściej wybierze muchę czarną. Mniej formalne okazje dopuszczają muchy kolorowe. Tak jak w przypadku krawata i tu warto pamiętać, że wyraziste barwy i wzory lubią jednolite koszule, na ich tle prezentują się najszlachetniej. Ale jak zawsze w modzie wiele do powiedzenia ma temperament i osobowość. A te nie lubią sztywnych reguł. Można je łamać, ale z umiarem – by nonszalancja nie zmieniła się w groteskowość.