Strefa Life Style

Balowa elegancja - garnitur czy smoking?

30 grudnia 2016 Moda - Mężczyzna
garnitur otwarcie_2.jpg

Kiedy zbliża się okazja wymagająca naprawdę eleganckiej stylizacji, panowie zadają sobie odwieczne pytanie – garnitur czy smoking? Pierwszy wydaje się mniej formalny, bardziej uniwersalny. Drugi za to, często kojarzony jest z wyjątkowo ważnym wydarzeniem, jest wręcz ceremonialny. Każda z tych racji jest prawdziwa. Jednak warto znać twarde zasady, które określają w jakich okolicznościach należy pojawić się w pierwszej albo drugiej opcji.

Nastał czas karnawałowych przyjęć. Decydując się na garnitur należy pamiętać, aby wybierać stonowane kolory: grafitowy, granatowy albo czarny. Ten ostatni jest dozwolony tylko i wyłącznie do noszenia wieczorem. Założenie go za dnia jest niezwykle dużym modowym faux pas. Wyjątkiem jest pogrzeb i stypa... Poszukując bardziej uniwersalnego garnituru, to znaczy takiego, który posłuży nie tylko na wielkie wyjścia, warto postawić na kolor ciemnogranatowy. Jego charakter podkreślą odpowiednio dobrane dodatki. Wzorzysta koszula i poszetka to wybór na ważny lunch czy spotkanie biznesowe. Wieczorową porą należy zakładać białą koszulę oraz krawat lub muchę – hit ostatnich sezonów w eleganckiej modzie dla panów. Długość marynarki powinna zakrywać całe pośladki i kończyć się w linii ud, najlepiej tak, by dzieliła sylwetkę na pół. Rękaw marynarki powinien kończyć się trochę ponad dwa centymetry przed przegubem nadgarstka. Mankiet koszuli zaś powinien nieznacznie wystawać – około centymetra. Idealna długość spodni to kończąca się na przyszwie buta, w linii prostej.

Smoking to strój bardziej formalny niż garnitur. Nie jest aż tak wymagający jeśli chodzi o zasady noszenia jak frak, jednak klasyfikuje się tuż za nim. Smoking noszony jest zwykle podczas ważnych okazji, takich jak gale, bale karnawałowe czy śluby. Marynarka smokingu jest czarna, jednorzędowa i zapinana na jeden guzik. Klapy najczęściej pokryte są atłasowym materiałem. Spodnie powinny być z tego samego materiału co marynarka. Długość obowiązuje taka sama jak w przypadku garnituru – kończy się tuż przy najwyższej części buta. W tym sezonie nowością są smokingowe marynarki wykonane z aksamitu – czarnego lub granatowego, a dla bardziej odważnych mężczyzn – czerwonego.

Do smokingu obowiązuje śnieżnobiała koszula, koniecznie z krytym zapięciem i plisami, bo tego wymaga mucha. Najlepiej także z usztywnionym pasem – to zabezpiecza tę część ubioru przed marszczeniem się. Oprócz tego koszula powinna mieć tzw. francuski podwójny mankiet, do którego dobieramy eleganckie spinki. Smoking należy zakładać wieczorową porą, gdy na zewnątrz jest już ciemno. Podpowiedzią dla takiej stylizacji będzie również informacja na zaproszeniu – „black tie” czy „full evening dress”.

Garnitur

garnitur_2.jpg
garnitur2_2.jpg garnitur4_2.jpg garnitur3_2.jpg garnitur5_2.jpg garnitur6_2.jpg garnitur7_2.jpg garnitur8_2.jpg garnitur9_2.jpg

Tutaj możesz znaleźć prezentowane produkty

Bytom

Moda Poziom 1

House

Moda Poziom 2

Apart

Biżuteria, Upominki Poziom 0

H&M

Moda Poziom 1

Vistula

Moda Poziom 1

Wojas

Obuwie, Galanteria Skórzana Poziom 2